Groceries.  Oh dear.  The cost of buying groceries has gone up SOO much in the past few years!!  I'd love to know what your family is paying each month on groceries. 

Also, how much does your family eat out??

I shop right after each payday- the 10th and the 25th.  Just last week, our bill was $260!!!!  And that didn't even include any meat!!!!  There are 3 adults in our home and a 4 year old.  I'm not even counting formula for Caroline in this purchase.   I buy store brands as much as possible and don't buy anything premade (no chips or cookies or frozen meals) because I enjoy making things from scratch.  Coupons aren't always helpful since the store brand is usually much cheaper.  Wow, that totals $520 a month!! 

What does your family do to keep the cost of food down?